Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.
Že jste o křehkosti nikdy neslyšeli?
Není se příliš čemu divit. Ačkoliv se jedná velmi rozšířený stav, který je s věkem častější, nestojí v popředí zájmu a ani sami starší lidé o něm často neví. Stárnutí s sebou sice nese změnu vzhledu, konstituce i držení těla, ale nenechte se zmást. Nepředstavujte si lámajícího se člověka. Fyzická křehkost sice znamená vyšší náchylnost vůči úrazům a zlomeninám, nicméně ty jsou často také výsledkem procesu řídnutí kostí. Stav křehkosti je výsledkem redukce vlastních vitálních rezerv organismu člověka, který je pak mnohem zranitelnější. V podstatě se jedná o vyšší náchylnost vůči nemocem a stresovým podnětům, s nimiž se organismus křehkého seniora potýká a vyrovnává mnohem déle, než organismus člověka zdravého.
„Existuje pět základních typů křehkosti - frailty, od stavu „ohrožený“ až po závažný a život zkracující stav. Křehkost sebou přináší horší vyrovnávání se s pooperačními komplikacemi, chřipkou, ale i pouhým nachlazením. A to vše má samozřejmě vliv na soběstačnost každého jedince. Křehkost je do značné míry reverzibilní stav, lze jej tedy za pomoci dobré výživy nebo třeba nutričních drinků a fyzické aktivity zvrátit,“ říká přední česká gerontoložka docentka Iva Holmerová. „Zejména je ale důležitá prevence tohoto stavu – pamatovat na to, že člověk musím mít dobrou výživu, i když se mu nechce jíst – a v tom je právě klinická výživa důležitá. Nemocným bychom neměli nosit bonboniéry nebo chlebíčky – ale třeba právě krabičku s výživou,“ dodává.
Nehovoříme ale pouze o podnětech fyzického rázu, křehkost může mít také významné aspekty duševní a sociální.
„Na fyzickou kondici seniorů má nepopiratelný vliv jejich psychický stav. Nepřekvapují nás proto výsledky výzkumů, které říkají, že křehkost byla diagnostikována celým 54 % pacientům hospitalizovaným v nemocnicích a 15 % seniorů žijících v domácím prostředí,“ dodává docentka Iva Holmerová.
Jak jej poznáte?
Křehkost někdy nelze poznat na první pohled. Důležité je rozpoznat příznaky a, vzhledem k tomu, že tento stav není neměnný, začít pracovat na nápravě. Cestou je správná výživa, která má všeobecný vliv na zdravé stárnutí. A právě díky ní lze s křehkostí většinou úspěšně bojovat. Především by tato strava měla být bohatá na bílkoviny a doplňovat hlavně vitamín D. Pokud senior není schopen získat dostatečné množství bílkovin a dalších potřebných živin z klasické stravy, lze ji doplnit nutričními drinky, které jsou k dostání v lékárnách. Ty jsou totiž nabité bílkovinami, vitamíny a energií. Tedy přesně tím, co senioři potřebují.
Zdroj: www.vyzivasenioru.cz