Bronchitida - zánět průdušek, může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Chronická bronchitida vede velmi často k CHOPN.
Nemoc, která v současné době trápí přes 800 tisíc Čechů, si lze přivodit i jinými způsoby. Na pozoru by se měli mít všichni lidé, kteří své plíce dlouhodobě vystavují škodlivým vlivům. CHOPN patří ke skupině nevyléčitelných nemocí, jejichž průběh lze pouze zpomalit, ne však zvrátit. Ročně na tuto chorobu zemře zhruba 2 500 obyvatel ČR.
Co je to CHOPN?
CHOPN je zánětlivá nemoc plic, která způsobuje zúžení dýchacích cest. Ty se stávají méně průchodnými a náchylnějšími
k infekcím. Lidé, kteří trpí CHOPN, jsou zároveň více ohroženi nádory plic. Choroba navíc zhoršuje průběh dalších nemocí, především kardiovaskulárních. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.
Ačkoliv statistiky označují za hlavní příčinu CHOPN kouření, odborníci volají po větší ostražitosti všech, kdo své plíce trvale vystavují i jiným škodlivým vlivům. Těmi mohou být jakékoli cizorodé látky, které nadměrným zatěžováním dýchací soustavy mohou toto onemocnění spustit. „Mnoho lidí si myslí, že když nekouří, CHOPN se jich netýká. To ale bohužel nemusí být pravda. Pozor by si měl dávat každý, kdo se pravidelně pohybuje v zakouřeném prostředí, a je tedy pasivním kuřákem, také v prašném prostředí a lidé, kteří pracují se zdraví škodlivými chemikáliemi nebo často trpí infekcemi dýchacích cest,“ dodává prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda Českého občanského sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci (ČOPN).
Co vše může způsobit CHOPN?
Kromě aktivního či pasivního kouření, které je viníkem až 75 % všech případů onemocnění, jsou za rizikové považovány i další faktory, se kterými lze běžně přijít do styku. Patří mezi ně:
1. pravidelné vdechování výparů z chemikálií (syntetické barvy, čistidla, technické chemikálie)2. častá inhalace výfukových zplodin dopravních prostředků
3. dlouhodobý pohyb ve vysoce prašném prostředí
4. topení fosilními palivy
5. časté infekce v dětství
6. opakované vdechování spor plísní v domácnostech
To,který faktor u konkrétní osoby způsobí rozvoj choroby, je dáno nejen intenzitou a pravidelností jeho působení na organismus, ale také genetickými předpoklady. Za velmi rizikové je považováno i pasivní kouření, zvláště v dětství, ale i kouření marihuany, doutníků nebo klasické či vodní dýmky.
„I přes rozšířený mýtus, že například kouření dýmek nebo přírodního tabáku je zdravější než konzumace klasických průmyslově vyrobených cigaret, v případě CHOPN toto rozdělení nehraje roli. Ohrožen je každý, kdo je pravidelně vystaven působení kouře jakéhokoliv druhu,“ upozorňuje předseda ČOPN prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc.
Přečtěte si také
Kašel je zcela přirozený reflex těla
Alergiky s odpadky do popelnice neposílejte
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář