Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
U těchto materiálů je ale nutné nekompromisní dodržení technologie zhotovení výplně, jinak velmi často dochází k jejich selhání. Jestliže Vám bílá výplň opakovaně vypadává či byla její životnost pouze několik měsíců, opravdu není na vinně materiál, ale lékař.
Výhody bílých výplní
Mezi vlastnosti, které dělají z tohoto materiálu obrovský pokrok ve výplních patří zejména:
- Barva kompozitního materiálu je dostupná v řadě odstínů a transparentnosti. Díky tomu je možné zhotovit výplň tak, aby ani v předním úseku chrupu nebyla vidět.
- Pevnost je podobná přirozenému zubu. V tomto směru je tedy kompozitní výplň šetrnější než keramická výplň, která je tvrdší než protilehlé zuby.
- Tvar materiálu zůstává časem neměnný. Nemůže tedy působit jako klín, který zub časem poškodí. To je známé negativum amalgámu.
- Kompozita jsou schopné tzv. mikro-mechanické retence – tj. pevně se přilepí k zubu a tím lépe drží. Navíc pokud je zub již kazem oslabený, dokáží ho zpevnit. Tím se snižuje pravděpodobnost prasknutí zubu.
- Kompozitní materiály nejsou vodiči tepla, takže se také neobjevuje citlivost na tepelné podněty.
- Neobsahují škodlivou rtuť.
Nevýhody bílých výplní
- Jsou náročné na pečlivost zubního lékaře.
- Zhotovení je časově náročnější.
- Vyžadují perfektní dentální hygienu pacienta.
- Jsou dražší.
Čtěte také: Zubní ošetření bez bolesti
Jsou v „bílých materiálech“ nějaké rozdíly?
Kompozitní bílé výplně mohou být chemicky nebo světlem tuhnoucí. U chemicky tuhnoucích hmot se smíchá tekutina s práškem nebo 2 pasty. Tyto hmoty jsou považovány za méně kvalitní. Je nutné přesné odměření, vytvrzení není tak dokonalé a nedají se barevně vrstvit, takže estetický výsledek je značně nedokonalý. Řada zubních lékařů tyto materiály používá z důvodu jejich nižší ceny.
Světlem tuhnoucí kompozitní materiály jsou továrně připraveny již ve finální podobě. Odpadá tedy složité míchání. Umožňují dosáhnout špičkového estetického výsledku.
V poslední době došlo k velkému vývoji ve složení a ve zlepšování vlastností těchto materiálů. Jestliže si tedy přejete bílou výplň, zajímejte se, z jakého materiálu bude…
Čtěte také: Existuje u zubních plomb nějaká záruka a možnost je reklamovat?
Proč se často stává, že bílá plomba vypadne?
Hlavní podmínkou úspěchu je naprosté dodržení pracovního postupu během jejího zhotovení. To musí zajistit lékař – tj. má s daným materiálem dostatek zkušeností, disponuje kvalitním vybavením a hlavně si na zhotovení výplně vyhradil dostatek času. Na zhotovení kvalitní kompozitní bílé výplně je potřeba 1-2 hodiny.
Rovněž estetická kvalita výplně je přímo závislá na dodržení všech technologických podmínek při zhotevní výplně. Nejčastější chybou, která následně vede k estetické nedokonalosti (tedy viditelnosti) výplně, je nezajištění suchého operačního pole nebo ponechání zbytku kazu pod výplní. To následně vede k nedokonalému přilnutí výplně k zubu a ke vzniku spáry mezi zubem a výplní. Tato spára je okamžitě osidlována bakteriemi, které produkují pigmenty (barevné látky). Tyto pigmenty pak způsobí zabarvení okraje výplně. Samotné bakterie ve spáře pak dokáží demineralizovat sklovinu a způsobit zubní kaz. Nezáleží tedy pouze na použitém materiálu, ale hlavně na nekompromisním dodržení technologie zhotovení kompozitní výplně.
Čtěte také: Co dělat po chirurgickém zákroku v ústech?
Bílé výplně pro dospělé i děti
U dočasných zubů se někdy používá odlišný typ bílých výplní, které se nazývají skloionomerní a mají trochu odlišné vlastnosti než výplně fotokompozitní. Nejsou sice tak vysoce estetické, ale je možné je použít i tam, kam by bylo klasické bílé výplně obtížné zhotovit – například z důvodů vlhkosti prostředí nebo ne zcela ideální zubní hygieny.
Úhrada bílé plomby zdravotní pojišťovnou
Fotokompozitní (tj. světlem tuhnoucí) výplně hradí zdravotní pojišťovny u dětí do 18 let na stálé zuby v rozsahu od špičáku po špičák včetně.
U dospělých fotokompozitní výplně nehradí. U nich zdravotní pojišťovny hradí pouze „bílé“ výplně z chemicky tuhnoucího materiálu (pouze v rozsahu od špičáku po špičák). Je ale možné, že bude k výkonu potřeba použití pomůcek, které zdravotní pojišťovny „neznají“ a tudíž nehradí.
Stomatolog by vás měl vždy informovat o všech možnostech ohledně výplní a jejich cen.