Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Na zubní preventivní prohlídky pojištěnec neztrácí nárok ani v případě, že má místo "svých zubů" celkové snímací náhrady. Obsahem preventivní prohlídky u zubního lékaře totiž podle příslušné vyhlášky ministerstva zdravotnictví není jen vyšetření chrupu. Lékař u dospělých provádí i vyšetření parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní. Součástí preventivní prohlídky je také onkologická prevence zaměřená na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, parodontu, čelistech a měkkých tkáních obličeje a krku, což nabývá právě u pacientů vyššího věku na důležitosti. Lékař má pacienta také poučit o správné hygieně dutiny ústní. Z tohoto popisu jasně plyne, že i pacient, který už vlastní chrup nemá, má nadále nárok na preventivní prohlídky u zubního lékaře.
Čtěte také: Kvůli zánětu dásní můžete časem přijít o zuby. Léčba i prevence je přitom jednoduchá.
V případě pacienta s celkovými snímacími náhradami bude jistě součástí preventivní prohlídky i kontrola toho, jak protéza sedí, spolu s vyšetřením stavu měkkých tkání a čelistí. Případné úpravy zubní protézy však už součástí preventivní prohlídky nejsou. Opravu nebo úpravu snímatelné náhrady v ordinaci, která nemá návaznost na další laboratorní zpracování, vykazuje lékař samostatným výkonem, který je také hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Novou snímatelnou celkovou náhradu pojišťovny pacientovi hradí jednou za tři roky (pokud revizní lékař nerozhodne jinak). Nehradí se ale ztracené nebo nedbalým zacházením zničené stomatologicko-protetické náhrady.
Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás
Frekvence zubních preventivních prohlídek u dospělých je podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví jednou ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky. Vedle toho mají pacienti ve věku nad 18 let nárok (aniž by měli nějaké potíže) na ještě jednu prohlídku, kterou pojišťovna plně hradí. Mohou na ni přijít s odstupem alespoň 5 měsíců od předchozí prohlídky.