Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.
Jste po operaci, úrazu nebo nehodě a stále ošetřujete ránu, která se nehojí? Na otázky ohledně správného postupu při hojení odpovídala Ing., Bc. Irena Kouřilová, odborný poradce pro ošetřovatelskou péči, lektor a specialista pro vzdělávání nelékařů, tisková mluvčí české asociace sester.
Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.
Děkuji všem diskutujícím za dotazy a budu se těšit na další "setkání". Kouřilová
Děkuji paní Ing. Kouřilové za její čas a velmi konkrétní odpovědi a těším se u další diskuse nashledanou.
Pokud je rána již plně zhojená a po 3 týdnech by určitě být měla, pak není problém jí ponechat již odkrytou bez náplasti.Dobré je hlavně po namočení osušit a promazat mastnou vazelínou aby rána byla vláčná s měkká.Bude i méně znatelná pokud jí budete pravidelně ošetřovat.
Milá paní Doskočilová,gratuluji k radostné události.Čeká Vás nejkrásnější okamžik života.Císařského řezu se bát nemusíte.Je však nutné přísně dodržovat pokyny ošetřujícího personálu.Po probuzení na pokoji budete mít operační ránu zalepenou a tudíž nedoporučuji ze zvědavosti krytí odlepovat.Pokud půjde vše hladce, tak rána by měla být do 7-10 dnů plně uzavřená s následujícím odstraněním stehů.Po úplném zhojení je dobré vzniklou jizvu promazávat mastným základem.Nejlépa obyčejnou vazelínou, kterou lze koupit v lékárně.Držím palce.
Pokud mám ránu po třech stezích na noze, mohu se s ní koupat - a mohu si na ní nechat pak mokrou náplast? Je to tři týdny po zákroku.
Dezinfekce rány patří k běžným postupům při ošetřování ran.A to i u ran jednoduchých - tedy běžných poranění nebo i ran komplikovaných, které se dlouhodobě nehojí.Dezinfekce vybíráme dle toho zda se jedná jen o očištění a prevenci před infekcí, nebo zda se jedná o infokované rány.Pro běžné použití v domácnosti stačí dezinfekce, které jsou k dostání v lékárně. U komplikovaných ran a infikovaných je nutné se poradit s ošetřujícím personále.Dnes jsou na trhu již moderní dezinfekčí roztoky, které zvládnou i velm i urputné typy bakterií a virů.Jednás e např. o Prontosan či Dermacyn,
Dobrý den, budu rodit plánovaným císařským řezem. Za jak dlouho se mi rána úplně zahojí? Děkuji za odpověď. Doskočilová I.
Rozbité koleno u Vaší dcery je ještě banalita proti tomu, co jí v životě čeká.Ale rozhodně s Vámi souhlasím.I rozbité koleno je nutné adekvátně ošetřit.Zasypávání pudry a různými jinými materiály není úlně to pravé.Opět je nutné zachovávat spíše vlhké prostředí v ráně.Snažit se zabránit přilepení materiálů.Nejen, že to bolí, ale hojení se pod přilepeným materiálem nedaří. Takže doporučený postup: osprchovat a nebo opláchnout pod tekoucí vodou,odezinfikovat běžnou dezinfekcí, kterou lze koupit v lékárně.Na přímé ošetřené i těchto drobných poranění je vhodné si pořídit v lékárně např. gel v tubě(třeba Hydrosorb gel) nebo mastný tyl(Atrauman nebo Grassolind).Obě varianty urychlí hojení a jizvy budou méně nápadné.
Mají se rány dezinfikovat? V jaké fázi hojení a jak často - ideálně čím? Radim
Přesto, že je Vám 76 let, neznamená to, že se Vám rána po operaci žlučníku stále nehojí.Je spíše s podivem, proč chirurgické odd. kam zřejmě docházíte, ještě tuto záležitost neřeší radikálněji.Píštěl je vážnou komplikací, ale i to lze vyřešit.Existují materiály na základě kalciumalginátů(tedy mořských řas), které jsou i ve formě tamponády.Tamponáda je proužek z tohoto materiálu, který je cca 30cm dlouhý a 5cm široký.Tento prožek se vloží do píštěle a kalciumalginát(např.Sorbalgon) jej začne okamžitě čistit.Součástí léčby však musí být i přísná disciplína pacienta, dodržování všedh pravidel, která určuje lékař.
Naše dcera si rozbila koleno na kole. Manželka má neustálé nutkání se na ránu dívat, zasypávat jí nějakým antiseptickým pudrem a převazovat. Já tvrdím, že se nemá několikrát denně odkrývat. Je nějaký doporučený postup? Děkuji za názor! Horák
Paní Evo,zlato to určitě není.N ěkdy se na infikované rány, které tečou a páchnou, používá aktivní stříbro.Nejedná se však o stříbro v té podobě jak ho známe - tedy ve formě pevného šperku.Jedná se o vodné ionty stříbra, které mají antibakteriální účinek.Tyto kryty se používají pouze i indikovaných ran a rozhoduje o jejich aplikaci ošetřující personál. K té Vaší osobní otázce: Sluníčko příliš hojení ran neprospívá.Hojení je přirozený proces v těle, kdy organismus spouští velmi složité buněčné procesy okamžitě ve chvíli kdy vznikne nějaká rána na těle.Ale pro fungování těchto procesů je nutné mimo jiné i vlhké prostředí.Vlhko a stbilní teplota jsou velmi důležité proto aby se buňky mohly dělit a pohybovat.Jedině tak může hojení probíhat rychleji.Ještě je nutné myslet i na dalšíé faktory, které hojení ovlivňují.Je to např.již zmíněný diabetes, věk nemocného, léky, které bere, výživa apod...Takže pokud ošetřování ran, tak vždy tak aby prostředí v ráně bylo vlhké.
Milá Pavlo, ptáte se proč v ordinacích ne vždy sestry znají moderní ošetřování ran.Na toto je velmi těžká odpověď, protože vzdělávání v tomto oboru je velmi dostupné pro sestry i pro lékaře.V těch případech, kdy sestra tyto nové postupy nezná, se jedná spíše o selhání jednotlivce.Profesní organizace ČAS organizuje mnoho vzdělávacích akcí právě pro sestry, které se dostávají do kontaktu s pacienty, kteří mají chronické rány.Školení probíhá nejen v teoretické části, ale sestry absolvují i praktickou výuku.Učí se lokálně ošetřovat komplikované a infikované rány.Pacient, pokud není spokojen s poskytovanoiu péčí, má právo se obrátit na pracoviště, která tyto metody používají a umí je nabídnout pacientům.
Reaguju na otázku pana Tomáše: Slyšela jsem o nějaké léčně, co se užívá u diabetiků, snad něco, že se na rány přiklsádá zlato? Je to možné? Pak mám ještě otázku za sebe: Přispívá k rychlejšímu hojení ran sluníčko? Díky. E
Před rokem a třemi měsíci mi laparoskopicky operovali žlučník. Dodnes není rána zacelená, bolí a vytéká z ní tekutina. Lékař mi neustále ránu čistí. Je to normální? Je mi sice už 76 let, ale stejně mi to přijde dlouho. Teď mi řekl, že se tam udělal píštěl. Co to je a může za to špatné léčení? A. V.
Dobrý den, pane Tomáši, diabetes mellitus je velmi komplikované onemocnění, protože postihuje celký organizmus.Je tedy nutné aby nemocný přísně dodržoval nejen systém léčby celkové, ale také dbal na dietní režim a zvýšenou hygienu kůže.Jedná se o snížení imunity a tudíž se kůže mnohem snáz osídluje bakteriemi a plísněmi, které mohou i některé narušení kožního krytu způsobovat.Rány se u dibetiků obecně špatně hojí.Proto je nutné také okamžitě ošetřit i banální poranění.Vždy se musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem - obvodním nebo diabetologem.
Mám diabetes a rány se mi obecně špatně hojí. Existuje nějaký speciální postup, kterým se organismu pomůže? Tomáš
Host (Ing., Bc. Irena Kouřilová) právě vstoupil do místnosti.
Dobrý den, vítám Vás u našeho chatu, doufám, že se dozvíte co nejvíc nových a zajímavých informací.