Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Začínáme s makrobiotikou: Amasaké, sladký pokrm bez cukru

( Jarka Kučmášová | přečteno: 22251x )

Amasaké je sladký dezert či krém, pochází z Japonska a jedná se o fermentovanou rýži či obilovinu, případně oboje. Fermentací se polysacharidy obsažené v rýži a v zrnech obilovin rozloží na jednoduché cukry. Zaručuji, že něco tak sladkého jste ještě nejedli.

shutterstock.com

Návod na výrobu vypadá složitě. Já sama jsem neměla odvahu se do toho pustit dokonce po několik měsíců mých makrobiotických začátků. Chuť na sladké mne donutila. Nyní mám amasaké tak „zaběhlé“, že jako má někdo v lednici stále máslo a vejce, já tam mám vždy po ruce naklíčené usušené obilí ve skleničce, a v dalších skleničkách amasaké.

Z potravin potřebujete pouze:

  • ozimou pšenici (prodejny Zdravé výživy)
  • kroupy
  • rýži nebo jáhly.

Výborní pomocníci k výrobě amasaké jsou tlakový hrnec a elektrický mlýnek na kávu (v něm melu různá semínka, obilí, pohanku, mák, ořechy a jiné), vystačíte si ale i s obyčejným hrncem a ručním mlýnkem.

Postup fermentace a výroby dezertu (množství je uváděno v hrnečcích):

  • Na noc (či den) namočíte jeden hrnek obilí a pak ho rozložíte ho na bavlněnou látku na větší mísu nebo tác (viz foto č. 1)

obilí na látce

  • Navlhčíte řádně látku i s překrytým obilím. Velmi důležité je dolévat na látku vodu, aby byla stále vlhká. Asi za 36 hodin vám obilí vyklíčí, viz fotografie č. 2.

vyklíčené obilí

  •  Sloupnete obilí z látky (klíčky obilí budou totiž do ní vzrostlé), viz foto č. 3.

obilí před sušením

  • Necháte na mísách či tácu naklíčené obilí prosušit (pod topením, na sluníčku).
  • Než se řádně usuší (trvá to celou noc či den), namočíte si zatím kroupy (jeden hrnek) a rýži (3 hrnky).
  • Když je naklíčené obilí suché, dáte si vařit namočené kroupy s rýží dvacet minut v tlakovém hrnci
  • Hrnec po malém chladnutí jde otevřít, udělejte do uvařeného pokrmu vařečkou díry až na dno.
  • Nyní si umelte v mlýnku naklíčené obilí na prášek.
  • Do otvorů v horké  uvařené rýži s kroupami postupně sypte rozemleté naklíčené obilí na prášek. Směs by měla mít teplotu cca 50 stupňů, nikdy jsem to žádným teploměrem neměřila, ale jídlo mi vždy zfermentovalo. Postup s otvory v jídle, které způsobují částečné chladnutí, se mi osvědčil.
  • Vše řádně rozmíchejte, ode dna je třeba pořádně míchat.
  • Na otvor hrnce dejte alobal, přes něj uzavřete víkem, hrnec celý omotejte froté osuškou. Vložte ho do peřin, obalte řádně pokrývkami a polštáři, tam vydrží ve stále teplotě 6 hodin.
  • Po 6 hodinách, nejdéle o půl hodiny více (jinak nebude sladký) otevřete tlakový hrnec, ochutnejte sladkou dobrotu.
  • Nechejte projít pokrm varem, aby se zastavila fermentace, a míchejte. Dávejte pozor, aby se pokrm nepřipálil.

Rozdělte si dezert do skleniček, můžete ho ještě umixovat na krém. S amasaké lze sladit kaše, natírat na domácí pečivo, jíte-li na dezert na lačno - léčí slinivku. Když naklíčíte více obilí, uložte si ho na dno lednice do uzavřené skleničky a máte zásobu po ruce. Pokud zplesniví, bylo málo usušené.

Přečtěte si také

Další makrobiotické recepty: Makrobiotická příloha z rýže a fazolek, víkendová snídaně… Čtěte také Nebojte se makrobiotiky!

Vyzkoušeli jste makrobiotiku? A s jakým výsledkem? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Nebojte se makrobiotiky

Možná máte představu, že makrobiotika je druh vegetariánství, tudíž je pro vás naprosto nepřijatelná. To ale není pravda. Je to jen životní styl, který si zakládá na rovnováze, harmonii a zdravém selském rozumu. Budeme rádi, pokud s námi budete na toto téma diskutovat a ptát se.

Začínáme s makrobiotikou: První kroky

Čtvrtina z nás trpí alergiemi. Jedním z faktorů velkého počtu alergií, ale i snížené imunity dětí a dospělých, je, že se globálně ve vyspělých zemích zhoršilo životní prostředí. Vše co dýcháme, pijeme, jíme, je toxické. Co s tím, když do pralesů neodejdeme, pustý čistý ostrov nenajdeme. Makrobiotika možnou cestu nabízí.

Začínáme s makrobiotikou: víkendová snídaně

Dopřejte si první makrobiotické jídlo – třeba víkendovou snídani. Naučíte se na ní připravovat dle zásad makrobiotiky a budete mít víc času, než třeba ve všední den.

Makrobiotika: Kolikrát denně „chodíte“?

Přijmeme-li nadbytečné množství jídla jen příležitostně, tělo to stráví, vyloučí. I při běžné každodenní makrobiotické stravě si organizmus zpracuje co potřebuje a ostatní vylučuje. Kdo se stravuje makrobioticky, může jít na toaletu denně i třikrát či pětkrát a je to v pořádku. Někdo jen jednou. A též to je v pořádku. Protože organismus vylučuje jen to, co nepotřebuje, ostatní si zpracuje. Kolikrát denně „chodíte“ vy?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce