Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Nervový systém vyhodnocuje, které události jsou stresující a určuje jak tělo na stres reaguje. Negativní emocionální ohlasy nabourávají složitý mozkový systém, což se projeví tím, že některé části mozku jsou aktivnější a některé naopak méně aktivní než by měly. Tělo produkuje mimo jiné některé hormony (např. kortisol) a neuropřenašeče (adrenalin), které mohou ovlivnit některé systémy v těle jako třeba i imunitní systém.
Jestliže nerovnováha (vyšší nebo nižší aktivita) částí mozku probíhá bez náležité léčby a stane se trvalou, výsledkem může být dlouhotrvající poškození nebo nemoc.
Chronický stress má vliv i na alergie
Je důležité rozlišit mezi náhlým a chronickým stresem. Obranou organismu na nebezpečné situace (náhlý stres) je zvyšující se hladina adrenalinu. Pokud ale reakce trvá moc dlouho, protože stres trvá ve dne v noci, obrana těla se změní a stává se méně schopnou odpovídat na stres způsoby, které tělu pomáhají. Je to právě chronický stres, který může zapříčinit porušení rovnováhy stresových neuropřenašečů.
Vědci zjistili, že alergie často zahrnují komplikovaný vztah mezi mobilizovanými krevními buňkami, T lymfocyty a chemickými látkami vyprodukovanými jako výsledek stresu a s ním spojenou přecitlivělost - sennou rýmu, ekzém, astma.
Spekuluje se o tom, že lidé, kteří trpí alergií nejsou schopni detoxikovat jisté kyslíkové molekuly, které vznikají z normálně fungujícího metabolismu nebo venkovních toxinů jako jsou tabákový kouř nebo znečištěné ovzduší. Psychický stres může být další okrajový faktor, který alergikům může přitížit.
Stres bychom tedy neměli podceňovat. Alergie jsou jen jednou z nemocí, kterou může psychický stres zhoršit. Dle výzkůmů, 30-40% alergiků prohlašuje, že stres zhoršuje jejich potíže a zvyšuje přecitlivělost.
Jak jste na tom vy? Všimli jste si, že někdy, když máte těžký den, kýcháte více a vaše pokožka svědí více než jindy?
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přečtěte si také
Léčba alergie pomocí antihistaminik vás nemusí uspat
Chraňte se před pyly, neranděte v přírodě
Klíčová chyba těhotných: přerušují protialergickou léčbu
Přidat nový komentář