Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
V kostech se během našeho života neustále něco děje. Tvoří se nová kostní hmota, ale současně se i další odbourává. Pokud jsou tyto procesy v rovnováze, pak je vše v pořádku, ale po menopauze dojde k poklesu tvorby některých důležitých hormonů a rovnováha se poruší. Výsledkem je zvýšené, odbourávání kostní hmoty, tedy postmenopauzální osteoporóza.
Kostní hmota rovnoměrně během ní řídne, kost se stává křehčí a mnohem snadněji se láme. Právě nízkotraumatické zlomeniny jsou největším problémem s tímto druhem osteoporózy. Odborníci by jim velmi rádi zabránili, protože to je možné.
Zlomeninám lze zabránit
„Pokud je žena v prvních pěti letech po menopauze, měla by navíc požádat svého lékaře o změření sérových markerů (ukazatelů) osteoresorpce. Pokud je pravděpodobnost zlomeniny po korekci na věk zvýšená, je vhodné požádat praktického lékaře o doporučení na specializované osteologické pracoviště k ověření rizika,“ doporučuje prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc., z pražského Revmatologického ústavu. Právě odeslání ke specialistovi-osteologovi bývá v České republice problematické. Jen velmi malá část pacientek se dostane ke kostním specialistům. Léčbu by potřebovala třetina žen, starších než padesát let, ale dostane ji méně než deset procent.
Požádejte o konzultaci
Měla by požádat ošetřujícího traumatologa nebo praktického lékaře o doporučení na osteologické pracoviště. Tam zjistí riziko další zlomeniny, vysvětlí příčinu, proč k ní došlo a zajistí dostatečná preventivní opatření, které zabrání dalšímu úbytku kostní hmoty.
Posilte kosti pravidelnou chůzí.
Projevy osteoporózy
Nejčastějšími jsou při osteoporóze zlomeniny obratlů, kyčle a předloktí. Pro časné období po menopauze jsou charakteristické zlomeniny předloktí.
Pokud dojde ke zlomenině, pak by se lékař měl zajímat, zda není příčinou právě osteoporóza. Zjistí to tzv. celotělová denzitometriíe(DEXA). Až na rentgenu se mohou objevit zlomeniny obratlů – o těch nemusíte vůbec vědět. Projevit se mohou jen tím, že jste najednou o pár centimetrů menší, že se vaše hrudní páteř zakulatila. Ke zlomenině obratle může dojít při prudkém ohnutí páteře, většinou s rotací, ale i při zvedání těžkých předmětů.
Mezi nejzávažnější zlomeniny, které osteoporóza způsobí, jsou ale ty na horním konci stehenní kosti. Je to charakteristický úraz lidí s věkem nad sedmdesát let. Na vině jsou pak nejen křehčí kosti, ale také ubývající svalovina – v kombinaci se špatnou koordinací pohybu a obtížnějšímu udržení rovnováhy je riziko pádu velké. Následky jsou většinou závažně, protože většina pacientů s tímto poraněním končí v nemocnici a až čtvrtina je následně nesoběstačná, odkázaná na pomoc druhých.
Prevencí je i dvacet minut chůze denně
Odborníci doporučují jako prevenci rozvoje osteoporózy hlavně dostatek pohybu. Vhodné jsou alespoň dvacetiminutové denní procházky, ale i běžné práce například na zahradě a v domácnosti. Pohyb a svalová zátěž zpevní kosti a ty pak lépe odolávají tlaku. „Pohyb a každé mechanické zatížení snižuje odbourávání kostní hmoty a zvýšení její novotvorby v zatěžovaných oblastech skeletu,“ uvádí MUDr. Štěpán. Odborníci doporučují bojovat proti osteoporóze pomalým cvičením. Podrobnosti najdete zde.
Prevencí je také správně zvolená strava, bohatá nejen na vápník, ale i na vitamín D.
Hrozí vám osteoporóza? Na to najdete odpověď v tomto testu.
Přidat nový komentář