Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Preventivní prohlídky u dospělých
Dospělí pacienti asi uvítají, že budou mít při preventivní prohlídce u praktického lékaře nárok na laboratorní vyšetření glykemie ve 30 letech. Dosud se glykemie zjišťovala při první všeobecné preventivní prohlídce po ukončení péče u praktického lékaře pro děti a dorost, tedy cca v 18-19 letech, a pak až od 40 let věku ve dvouletých intervalech. Toto vyšetření by mělo mít význam při časném záchytu diabetu.
Čtěte také: Poznejte příznaky cukrovky včas
Druhou novinkou pro dospělé je vyšetření týkající se ledvin – laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace u pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi od 50 let věku ve čtyřletých intervalech. Z pohledu pacienta pak jen drobnou změnou je, že lékař se má při doplňování rodinné anamnézy zaměřit nejen na výskyt kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, diabetu, poruch metabolizmu tuků a nádorových onemocnění a na výskyt závislostí, ale také na výskyt onemocnění plicních. Všechny tyto úpravy vyhlášky by měly přispět k včasnému odhalení rizik závažných civilizačních onemocnění.
Čtěte také: Ledviny - časné příznaky onemocnění a prevence
Preventivní prohlídky u dětí
U dětí se rozšířil hlavně obsah první preventivní prohlídky, která se jako provádí zpravidla do 2 dnů po propuštění z porodnice, a to pokud možno v jeho vlastním sociálním prostředí, tedy doma. Přibyla zde kontrola dotazníku ohledně rizika tuberkulózy a doporučení dalšího postupu podle vyhlášky upravující očkování proti infekčním nemocem. Nově má také lékař maminku poučit o péči o novorozence a o kojení, případně o umělé mléčné výživě, a také o preventivním podávání vitamínu D. Preventivní podávání vitaminu D proti křivici se pak zahajuje ve 14 dnech věku dítěte; podává se po celý první rok a lékař má při preventivních prohlídkách jeho podávání kontrolovat.
Stejně tak má lékař maminku už při první prohlídce dítěte poučit o potřebě opakování preventivního podání vitaminu K (nejen zkontrolovat jeho preventivní podání). Vitamín K slouží jako prevence krvácení vyvolaného jeho nedostatkem, které se může vyskytnout i u zcela zdravě se jevících novorozenců a kojenců. Může jít o nitrolebeční krvácení či krvácení do zažívacího traktu, méně často dítě krvácí z pupečníku nebo po krevních odběrech. Pokud novorozeně dostane v porodnici vitamín K injekčně, není nutno dávku opakovat. Pokud ale po porodu dostane vitamín K formou kapky přípravku Kanavit do úst, je nutné dávku opakovat 1x týdně až do stáří 10-12 týdnů věku.
Čtěte také: Pozor na dětský růst!
Mezi informace, které má maminka od lékaře dostat při preventivní prohlídce dítěte, novela vyhlášky výslovně zařadila poučení o výživě dítěte, a to v jeho 4-5 měsících.
Asi největší novinkou v obsahu preventivních prohlídek malých dětí je provedení vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra v 18 měsících věku. Takové vyšetření se dosud plošně nedělalo.
U větších dětí, a to ve věku 7, 9, 11 a 13 let, je nově součástí preventivní prohlídky vyšetření koncentrace celkového cholesterolu, HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů, vyskytuje-li se v rodinné anamnéze do 55 let věku ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, angina pectoris, náhlé cévní mozkové příhody nebo hyperlipoproteinemie.
Čtěte také: Vysoký krevní tlak ohrožuje také děti
Vyhláška o preventivních prohlídkách (č. 70/2012 Sb.) se mění dnem 17. října 2016, kdy nabývá účinnosti vyhláška č. 317/2016 Sb.
U preventivních prohlídek gynekologických a stomatologických k žádným změnám nedochází.