Rozeznáváme tři hlavní typy zhoubného bujení kůže. Nejčastějším vyvolávajícím faktorem je UV záření. Schopnost UV radiace iniciovat vznik nádoru kůže je ovlivněna...
Když si nechám melanom vyříznout, dojde k jeho rozsevu.
Bohužel toto je velmi zakořeněná lidová představa, vycházející ze špatně interpretované laické zkušenosti. Lidé si často myslí, že nádorové metastázy jsou důsledkem toho, že se do nádoru tzv. řízne. Realita je bohužel jiná. Jedná se o typický případ, kdy pacient již přišel k lékaři pozdě. Nádor ještě před odstraněním stačil založit dceřiná ložiska v těle a ta se klinicky projevila až po návratu z nemocnice. Chirurg pouze provedl poslední pokus, aby předešel rozšíření nádorových buněk do těla. V tom okamžiku už bylo pozdě. Pacienta tedy nezahubil operační zákrok, ale jeho pozdní příchod k lékaři.
Mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí svoji původní barvu a mizí před očima, můj obranný systém se s ním pravděpodobně již vyrovnal.
Tak zvaně regredující maligní melanom není vůbec příznivým znamením. Měl by to být pro nás stejný signál k rychlé návštěvě kožního lékaře, jako když nám mateřské znaménko začíná měnit barvu a tvar a přitom si zachovává pigmentaci.
Ochlupené mateřské znaménko není nebezpečné.
Ovlasená mateřská znaménka především větší velikosti mají přinejmenším stejný sklon ke zhoubné přeměně jako jiné pigmentové névy.
Plochým znaménkům není nutné věnovat velkou pozornost
Při pravidelných kontrolách u kožního lékař je potřeba věnovat pozornost všem mateřským znaménkům. Dokonce tzv. intradermální névy vyrůstají nad kožní povrch, jsou nápadnější a kosmeticky rušivé, přitom však téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu. Na druhou stranu zcela ploché dysplastické névy jsou z hlediska svého buněčného složení mnohem živější a maligní melanom z nich může vzniknout snadněji. Takovéto rozdíly ale nejlépe posoudí zkušené oko kožního lékaře, vyzbrojeného navíc speciálními optickými vyšetřovacími přístroji.
Strhl jsem si mateřské znaménko, krvácelo, mám už asi rakovinu.
Stržení klidného mateřského znaménka není žádná tragédie. Pokud s takovým problémem přijdeme ke kožnímu lékaři, pravděpodobně nám šetrně odstraní i zbývající část mateřského znaménka, aby při následném hojení nevznikly na poškozených buňkách nějaké změny, ale je to spíše postup z opatrnosti než z nezbytné nutnosti. Jiná věc je, když mateřské znaménko začne samo od sebe krvácet, svědit nebo být jinak podrážděné. V tomto případě je situace vážnější, ale nejlépe ji posoudí stejně až kožní lékař, s jehož návštěvou v takovém případě neotálejte.
Jak poznat nebezpečné pigmentové znaménko?
Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.
Čím více písmenek je pozitivních u jednoho pigmentového znaménka, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o rizikový projev.
A (asymmetry): asymetrie
Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.
B (border): ohraničení
Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.
C (colour): barva
Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.
D (diameter): průměr
Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.
E (elevation): vyvýšení
Pokud pozorujete růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru. Pokud však máte mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.
Při jakýchkoliv pochybnostech navštivte raději kožního lékaře.
Přečtěte si také
Pokožku proti slunci chraňte zvenku i zevnitř
Akné v dospělosti: Nesahat, nemačkat, nepotírat alkoholem
Kosmetika pro pleť, která tak trochu zlobí