Pro krušinu je charakteristický vysoký obsah antrachinonových glykosid a tříslovin.
(Frangula alnus Miller)
Příprava čaje
1 čajová lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody.
Užívaná část
|
Kůra (Kortex frangulae) |
|
Plod (Fructus frangulae) |
Sběr a sušení
Nejúčinnější je kůra získaná z mladých větví během dubna až května. Před slupováním kůry mladé větve nejdříve uřízneme. Kůru sušíme na slunci nebo za pomoci umělého zdroje tepla, teplota by neměla přesáhnout 40 st C. Použít ji můžeme až po následujícím zpracování kůru skladujeme jeden rok, nebo ji zahříváme po dobu 1 hodiny teplotou 100 st. C. Plody sbíráme po dozrátí a dobře prosušíme. Vzhledem k obsahu vody podléhají snadno plesnivění.
Jak vypadá
Vytrvalý vysoký a řídký keř. Tenké větve pokrývá lesklá kůra, tečkovaná mnoha dýchacími otvory. Na krátkém, chlupatém řapíku vyrůstají střídavě listy vejčitého tvaru. Kvete bíle. Plody jsou peckovice se třemi semeny, barva se mění postupně ze zelené v černou v době plného dozrání. Kvete začátkem léta.
Kde se rostlina vyskytuje
Krušinu najdeme v lesích, kde je velmi rozšířenou rostlinou.
Co krušinová kůra obsahuje
Pro krušinu je charakteristický vysoký obsah antrachinonových glykosidů a tříslovin.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Krušina byla tradiční prostředek na zácpu, protože působí projímavě. Kromě chronické zácpy se používala k léčbě hemoroidů.
Dnes: Krušinovou kůru použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Obsahové látky povzbuzují vylučování žluči a působí povzbudivě na tlusté střevo. Pro tento účinek se používá při zácpě.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy.
Na co si dát pozor
Při užívání krušiny se mohou objevit zažívací obtíže. Při dlouhodobém užívání hrozí nebezpečí narušení hospodaření s vodou a minerály.
Pozn. Zralé plody krušiny mají stejný účinek jako kůra, jen několikrát silnější!
Krušina je součástí originálně vyráběných přípravků, především směsí určených k redukci hmotnosti a zmírnění obtíží se zácpou.
Ilustrační foto: Internet
Přidat nový komentář