(Allium cepa L.)
Příprava
Tak jako je široké použití cibule v boji proti nemocem, je široký i způsob, jakým cibuli použijeme. Nejčastěji je to v čerstvé formě jako přísada do jídla – teplého i studeného.
Cibulový sirup: Drobně nakrájenou cibuli zasypeme cukrem, nebo přelijeme medem, necháme stát asi hodinu, přecedíme. Užíváme po lžičkách.
Užívaná část
Sběr a sušení
Nejvhodnější dobou ke sběru je červenec a srpen. Naprosto spolehlivé období určíme podle toho, že nať začíná vadnout. Cibuli uskladňujeme na chladném místě. Má charakteristickou chuť a vůni.
Jak vypadá
Rostlina dosahuje výšky asi půl metru. Lodyha je zakončena květenstvím bílých květů. Listy jsou jasně zelené, duté. Celá rostlinka charakteristicky voní.
Kde se rostlina vyskytuje
Cibule se pěstuje na polích a v zahradách.
Co cibule obsahuje
V cibuli najdeme silice, vitamíny (především C), minerální látky (vápník, sodík, draslík, železo). Známou složkou je sloučenina zvaná aliin a zanedbatelné nejsou ani látky snižující hladinu cukru v krvi. Obsahuje značné množství flavonoidů.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Cibule byla velmi oblíbeným lékem již ve středověku. Používala se hlavně při nachlazení a kašli, ale také jako prostředek proti střevním červům. V době nedávno minulé se používaly cibulové placky, jako obklad na hrudník při zápalu plic.
Dnes: Cibuli používáme vnitřně i zevně.
Vnitřně: U cibule si ceníme její schopnosti dezinfekční, dokáže také snižovat krevní tlak, snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu, zvyšuje vylučování žluči a trávicích enzymů. Výčet obtíží, u kterých lze cibuli použít jako podpůrný prostředek je velmi široký. Jde o vysoký krevní tlak, arteriosklerózu, zvýšenou hladinu cukru v krvi – tzv. cukrovku; nejrůznější obtíže střevní, neboť optimalizuje přirozené mikroorganismy střeva. Dezinfekčních vlastností využíváme, jestliže chceme náš organismus posílit v období nachlazení a protože prchavé účinné látky se vylučují také plícemi, působí příznivě při bakteriálních nebo plísňových onemocněních dýchacích cest. Je velmi účinným rostlinným antibiotikem; působí proti střevním parazitům; snižuje krevní srážlivost. Bezprostředně po kontaktu s nemocným, který má zánět horních dýchacích cest a bolest či „škrábání“ v krku se doporučuje sníst trochu čerstvé cibule.
Zevně: Cibulovou šťávu můžeme použít na špatně se hojící rány a vředy. Po poštípaní hmyzem snížíme bolestivost, pokud pokousané místo třeme kouskem čerstvě ukrojené cibule.
Na co si dát pozor
Vynikající vlastnosti se uplatní především pokud konzumujeme cibuli v syrovém stavu.
Pozn.: Cibule je součástí originálně vyráběných přípravků. Má podobné účinky jako česnek.
Foto: Lubomír Opletal
Přidat nový komentář