K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.
J. Janča naopak silně upozorňuje, že krom zlatobýlu celíku jsou ostatní druhy neúčinné.
(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 36863x )
Pro zlatobýl jsou charakteristické flavonoidy (rutin), saponiny, silice, hořčina, třísloviny, barvivo, sliz a další.
Příprava čaje
1-2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pije se 2-3 krát denně.
![]() |
Nať (Herba virgaureae) |
V době květu rostliny (srpen, září) seřezáváme nať. Sušíme pokud možno rychle ve svazečcích, na vzdušném a stinném místě
Vytrvalá bylina, dosahující výšky až jeden metr. Lodyha je přímá, v místech květů rozvětvená. Květy, které lodyhu zakončují jsou žluté barvy a vytvářejí hroznovitá květenství. Celík má dva druhy listů - s řapíkem a bez něj. Listy jsou eliptické, na okrajích zubaté. Kvete od srpna do října.
Zlatobýl je rozšířený ve světlých lesích, na slunných loukách a mezích.
Pro zlatobýl jsou charakteristické flavonoidy (rutin), saponiny, silice, hořčina, třísloviny, barvivo, sliz a další.
Dříve: Kromě jeho léčebného účinku na ledviny a močové cesty (čistila se jím moč) se používal k výrobě barev na vlnu a plátno.
Dnes: Zlatobýlovou nať lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Díky obsahu účinných látek je zlatobýl velmi ceněn jako prostředek odvádějící z těla vodu. Používá se při onemocněních ledvin, zánětech močových cest, zvětšené prostatě a účinkuje též dobře proti průjmům. Při dně pomáhá vylučovat z těla kyselinu močovou. Jako pomocný prostředek se užívá při močových kaméncích.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány, vyrážky a vředy. K těmto účelům lze také použít čerstvé, omyté listy rostliny. Svým protizánětlivým působením se osvědčil také jako kloktadlo.
Nedoporučuje se dlouhodobější nepřerušované podávání.
Pozn.: Stejný účinek mají i jiné druhy zlatobýlu (kanadský, obrovský).
Přidat nový komentář