Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...
Přesto, že většina celiaků by si svou dietu odpustila a s chutí se zakousla do rohlíku, rapidně stoupá počet dobrovolných „celiaků“ v řadách zdravé populace. Motivuje je především vidina kvalitnějšího života, což potvrzují mnozí špičkoví světoví sportovci či hollywoodské hvězdy. Bezlepková dieta tělu umí odlehčit, člověk se cítí svěží a má mnohem více energie. Pokud se však vaše duševní i fyzické zdraví po nasazení bezlepkové diety zlepší výrazně, možná právě vy jste jedním z těch, kdo o své nemoci neví. A nemusí se jednat pouze o celiakii.
Problémy s lepkem má u nás zhruba každý dvou stý Čech. Dříve nebylo zdaleka tak snadné sehnat potravinu s naprostou absencí lepku. Lepek je totiž například v dochucovadlech, instantních pokrmech nebo i v obyčejném kečupu. I stopové množství této látky umí vyvolat mimo jiné třeba nepříjemné trávicí potíže u osoby s diagnózou zvanou celiakie. Dnes se ale mnohé změnilo i přesto Češi dle průzkumu Lékarna.cz často tápou v odpovědi, co vlastně ten lepek je. S celosvětovým trendem přecházení na zdravý životní styl stoupá i poptávka po potravinách bez lepku. Ten naše tělo totiž k ničemu nepotřebuje a naopak organizmus zatěžuje. Že zájem o bezlepkové potraviny již zdaleka není pouze na straně celiaků potvrzuje i zástupce největší české online lékárny, která nabízí právě i rozsáhlý bezlepkový sortiment:
„Za poslední dva roky zaznamenáváme vysoký nárůst poptávky po bezlepkových produktech. Razantně stoupl jak prodej jednotlivých produktů, tak i počet nových a aktivních zákazníků“, říká Milan Duda z eshopu Lekarna.cz a dodává, že nejvíce lidé do bezlepkových produktů investují v Praze, nejméně pak v Olomouckém kraji.
Přesto, že po nasazení dietního omezení pocítí úlevu takřka každý, významné zlepšení zdraví může odhalit i přítomnost nemoci, o které dotyčný až doposud neměl ani tušení. Zdaleka se nemusí jednat pouze o celiakii. Přecitlivělostí na lepek jsou charakteristické i jiné diagnózy.
„Onemocnění, vyskytující se v souvislosti s lepkem jsou celiakie, alergie na lepek a také neceliacká citlivost na lepek (NCCL). První dvě jsou vyvolávány poruchou specifické (adaptivní) imunity a jsou známy dlouhou dobu. NCCL je způsobena poruchou nespecifické imunity a jde o poměrně novou jednotku. Tito nemocní mají obtíže při konzumaci potravy s lepkem, ale neprokáže se u nich celiakie ani alergie na lepek, “ přibližuje Prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc., významný český lékař a gastroenterolog a dodává: „Lidé trpící touto nemocí mají nejen průjem, ale často také různé mimostřevní symptomy (bolesti hlavy, deprese, poruchy chování, chronická únava, pokles tělesné hmotnosti, bolesti kostí a kloubů). Problém je v tom, že máme testy s vysokou citlivostí a specificitou pro diagnostiku celiakie a alergie na lepek, ale není tomu tak v případě NCCL. Jejich obtíže se však zlepší nebo vymizí při bezlepkové dietě,“
Jestliže se tedy rozhodnete vyzkoušet zázračný účinek bezlepkové stravy, prokážete tím tělu dobrou službu. Pokud se navíc necítíte v perfektní kondici, můžete díky této úpravě jídelníčku odhalit nemoc, která vás celý život omezuje a ani o ní nevíte.
Přečtěte si také
Celiakii lze předcházet již v prvním roce života dítěte!
Jak začít s bezlepkovou dietou