Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
Nať i kořen na http://www.prodejbylin.cz/sortabc.html#B .
(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 23807x )
Příprava čaje
1/2 čajové lžičky na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2krát až 3krát denně. Denní dávka 3 – 10 g se nemá překročit, přičemž dávku 10 g je nutné považovat za maximální, při které je použití bezpečné pro dospělého.
Plod (Fructus anisi) |
Plod anýzu je vhodný ke sběru během léta, po odkvětu. Seřízneme šedozelené okolíky a plody necháme dozrát. Sušíme je v tenké vrstvě a na vzdušném místě. Nedostatečné vysušení způsobí znehodnocení drogy plísní.
Jednoletá bylina, která se pěstuje pro svá semena. Dosahuje výšky až půl metru. Lodyhy jsou větvené, zakončené bílými květy, které jsou uspořádané do okolíků. Rostlinka má tři druhy listů. Dolní jsou okrouhlé a po okrajích zubaté, prostřední jednoduše zpeřené a horní trojčetné, peřenosečné. Kvete během léta. Celá rostlina velmi aromaticky voní.
Anýz se pěstuje na teplém místě v zahradách, truhlících, květináčích.
Plody anýzu jsou bohaté na silici (anetol) a mastné kyseliny. Kromě toho plody obsahují nezanedbatelné množství bílkovin, cukrů a slizu.
Dříve: Anýz má za sebou velmi dlouho historii jako léčivá rostlina. Používal se také v Číně a Indii. Význam měl při dehydrataci, při astmatu a nejrůznějších onemocněních dýchacích cest, při všech otravách, při nejrůznějších obtížích souvisejících s trávením, při bolestech, jako projímadlo a v řadě dalších indikací. Zevně se používal nálev, k omývání při onemocněních očí.
Dnes: Plody anýzu používáme vnitřně i zevně.
Vnitřně: Anýz povzbuzuje činnost všech žláz, účinek protikřečový je silnější než u kmínu a fenyklu. Podporuje vylučování mateřského mléka. Podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest. Silice se částečně vylučují plícemi (desinfikuje a podporuje produkci hlenu), anetol povzbuzuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest (podporuje pohyb hlenu směrem ven), tento dvojí mechanismus velmi příznivě podporuje vylučování hlenu a tím čistí dýchací cesty.
Zevně: Silice odpuzuje parazity.
Při sběru v terénu je nebezpečí záměny s jedovatým bolehlavem. Při překročení doporučených dávek může vyskytnout ochablost kosterního svalstva, euforie nebo omámení, vyvinout se může až otok plic a mozku.
Pozn. Vzhledem ke svým účinkům bývá často součástí dětských čajů. Plody anýzu se pro své chuťové vlastnosti používají k aromatizaci lihovin a k výrobě cukrovinek, své místo má jako koření i v kuchyni.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář